[tip #4] Sopka chrlící lávu

Jednoduchý, přitom velmi efektivní pokus. Nejsou k němu potřeba žádné spešl propriety a můžeme ho zkoušet doma i venku. Navíc, máte-li větší děti (cca 5 let), vzniká skvělý prostor společně si ukázat a povědět, jak funguje skutečný vulkán.
Tak jdeme na to…

Co si připravit:
– lahev (může být skleněná i PET, velikost volte podle množství materiálu, ze kterého budete tvořit sopku)
– materiál na postavení sopky (písek, hlína, kameny, modelína, hrnčířská hlína, samotvrdnoucí hmota, lego nebo třeba slupka od vydlabaného pomeranče nebo citronu)
– ocet
– prostředek na nádobí
– jedlá soda

Jak na to:
Doprostřed plochy, kde budeme pracovat, postavíme lahev. Ta nám vytvoří kráter sopky. Obestavíme ji materiálem, který jsme si vybrali a dotvoříme tak celou sopku. Je na nás, kolik lahve bude koukat ze sopky.

Pro velký úspěch jsme pokus dělaly dvakrát. Jednou doma s legem, podruhé venku s hlínou a pískem. Doma chtěly mít holky lahev stejně vysokou jako sopku, proto jsem vršek PETky uřízla. Venku jsme měly materiálu víc, proto jsme použily i celou lahev. Tentokrát jsme ale nechaly koukat otvor i horní část, abychom lépe viděly, jak se láva hrne ze sopky ven.

Když vulkán stojí, je čas vytvořit si to nejdůležitější – lávu.

Smícháme ocet (množství volíme podle velikosti lahve, mělo by ho být cca do 1/3 lahve) s prostředkem na nádobí (množství opět podle velikosti lahve – 1 až 2 lžíce) a nalijeme do kráteru.

A teď jdeme na to nejočekávanější!

K lektvaru přisypeme přibližně dvě lžíce jedlé sody a je to tady. Sopečná erupce na vlastní oči.

Doporučení:

  • Nemusíte se bát nepořádku. Sice to hodně a celkem rychle bublinkatí, ale žádné velké výbuchy se nedějí. Láva spíše jen vytéká ven, třeba jako když přelijeme hrnek.
  • Pomáhejte, jen když vás děti požádají. Nechte je, ať si vše potřebné nachystají samy a ať celou sopku, včetně samotné lávy, vytvoří ony. Já do toho zpočátku holkám kecala a taky jsem si několikrát vyslechla, že si to chtějí přece postavit samy.
  • Pokud pokus děláte doma, dělejte ho někde, kde můžete pak snadno utřít podlahu (nebojte, není to žádný velký binec!) a dejte si pod sopku nejdříve ručník.
  • Chcete-li mít pokus efektivnější, můžete do kouzelné lávy ještě před přidáním jedlé sody nakapat potravinářské barvivo. Nejvhodnější je samozřejmě červené, ale fantazii se meze nekladou.
  • Tuším, že děti využijí sopku i po vyvření lávy. Ze sopky se pak totiž možná stane bazén, moře, přehrada nebo třeba velká louže kouzelného slizu pro panáčky (to vzniklo u nás).
  • Domácí podoba pokusu je fajn, ale rozhodně doporučuji zkusit i venku. Tam jsme pokus uskutečnily podruhé a teprve tam měl pořádné grády. Spojily jsme s pátračkou a holky měly na zahradě najít cokoliv vhodného na ozdobení sopky. O tom, co nastalo po erupci, asi nemusí být ani řeč. Hrabání, patlání, stavění, spolupráce, neskutečná fantazie, plno příběhů. Skvělá zábava!
  • Příležitost si přímo říká o to pobavit se s dětmi – co jsou sopky, jak fungují, o erupcích, co je láva, o vyvřelinách, druhy sopek (aktivní, spící, vyhaslé), ukázat si fotky nebo videa na internetu atd.

Tak co říkáte? Zkusíte?

My byly nadšené všechny. Bylo zábavné a zajímavé sledovat akci a reakci. A ještě k tomu se dvě nejmladší měly v čem hrabat (při domácí verzi), ta nejstarší se dozvěděla a zažila zajímavý přírodní jev a co si budeme povídat, já oceňuji jeho rychlost, nenáročnost, zajímavost a žádný binec.

Hodně zábavy u společného tvoření!

FB: facebook.com/vydesena.matka
IG: instagram.com/vydesena_matka

Nela Šulcová
Se svými dětmi trávím v podstatě veškerý čas, proto hledám způsoby, jak si rodičovskou dovolenou užít. Svým příběhem inspiruji rodiče, jak si mateřství užít s lehkostí, humorem, jak při něm neztratit sám sebe a neskončit z něj v blázinci. Více o mém příběhu se dozvíte tady >>. Jsem autorkou ebooku Připravte se na příchod dalšího dítěte s úsměvem, ve kterém najdete desítky tipů a nápadů, díky kterým zvládnete příchod dalšího člena rodiny a pomůžete vašim dětem vytvořit si láskyplný sourozenecký vztah. Pro všechny rodiče jsem napsala ebook 10 masážních technik pro rychlé uzdravení dětí, ve kterém se naučíte úžasné metody, které pomohou vašim dětem být fit po celý rok. Články nejen na mateřská témata si můžete pravidelně číst na blogu Vyděšená matka. Budu moc ráda, když se připojíte k ostatním rodičům na facebookových stránkách Vyděšené matky nebo na Instagramu.
Komentáře