Jednoduchý, přitom velmi efektivní pokus. Nejsou k němu potřeba žádné spešl propriety a můžeme ho zkoušet doma i venku. Navíc, máte-li větší děti (cca 5 let), vzniká skvělý prostor společně si ukázat a povědět, jak funguje skutečný vulkán.
Tak jdeme na to…
Co si připravit:
– lahev (může být skleněná i PET, velikost volte podle množství materiálu, ze kterého budete tvořit sopku)
– materiál na postavení sopky (písek, hlína, kameny, modelína, hrnčířská hlína, samotvrdnoucí hmota, lego nebo třeba slupka od vydlabaného pomeranče nebo citronu)
– ocet
– prostředek na nádobí
– jedlá soda
Jak na to:
Doprostřed plochy, kde budeme pracovat, postavíme lahev. Ta nám vytvoří kráter sopky. Obestavíme ji materiálem, který jsme si vybrali a dotvoříme tak celou sopku. Je na nás, kolik lahve bude koukat ze sopky.
Pro velký úspěch jsme pokus dělaly dvakrát. Jednou doma s legem, podruhé venku s hlínou a pískem. Doma chtěly mít holky lahev stejně vysokou jako sopku, proto jsem vršek PETky uřízla. Venku jsme měly materiálu víc, proto jsme použily i celou lahev. Tentokrát jsme ale nechaly koukat otvor i horní část, abychom lépe viděly, jak se láva hrne ze sopky ven.
Když vulkán stojí, je čas vytvořit si to nejdůležitější – lávu.
Smícháme ocet (množství volíme podle velikosti lahve, mělo by ho být cca do 1/3 lahve) s prostředkem na nádobí (množství opět podle velikosti lahve – 1 až 2 lžíce) a nalijeme do kráteru.
A teď jdeme na to nejočekávanější!
K lektvaru přisypeme přibližně dvě lžíce jedlé sody a je to tady. Sopečná erupce na vlastní oči.
Doporučení:
Tak co říkáte? Zkusíte?
My byly nadšené všechny. Bylo zábavné a zajímavé sledovat akci a reakci. A ještě k tomu se dvě nejmladší měly v čem hrabat (při domácí verzi), ta nejstarší se dozvěděla a zažila zajímavý přírodní jev a co si budeme povídat, já oceňuji jeho rychlost, nenáročnost, zajímavost a žádný binec.
Hodně zábavy u společného tvoření!
FB: facebook.com/vydesena.matka
IG: instagram.com/vydesena_matka