Jak se dá prožít těhotenství – 1. část

Nový článek píšu po čtvrt roce. Pěkně dlouhá doba. Důvod, proč jsem v posledních týdnech dost mimo síť, jsem nedávno vysvětlila na facebooku Vyděšené matky. Kdo z vás tam s námi není, přidejte se, rádi vás tam uvidíme.

Čekáme totiž miminko a první měsíce pro mě byly náročné. Horko těžko jsem sbírala síly na to, abych se postarala o sebe a své holky. Teprve až teď se, řekněme, tak nějak probouzím. Pomalu a zlehka.

Od začátku je pro mě zajímavé pozorovat, jak se dá každé těhotenství prožít. V něčem naprosto rozdílně, v něčem se mi naopak dost věcí děje znovu.

Nejčastěji slýcháme nebo se dočteme, jak by těhotenství mělo být krásné, zázračné, harmonické. Jak je žena šťastná, komunikuje s miminkem, poctivě a s radostí připravuje vše na velkou změnu a mnoho dalšího. Jasně, je skvělé, když se to tak podaří, ale nutně to tak být nemusí. Osobní zkušenosti mi to jen potvrzují.

Tímto článkem se s vámi o ně chci podělit a zároveň poukázat na určitý tlak na nastávající maminky s domněnkou, jak je těhotenství pokaždé idylická doba.

Nemusí být!

Může to totiž být i pěkná otrava a nepříjemná záležitost. Každá ho prožíváme jinak a je to tak v pořádku.

Očekávání vs. skutečnost
Věřím, že každá žena, která otěhotní plánovaně, do toho vstupuje s pozitivní myšlenkou, se snahou si tuto dobu patřičně užít a vychutnat, protože je to neopakovatelné a jedinečné.

Jenže se nám hned v prvních týdnech tak změní hormony, že se z nás vlastně stává jiný člověk. Sama jsem to zakusila pokaždé a nepoznávala samu sebe. Bylo pro mě velmi těžké se v sama sobě zorientovat a nějak fungovat.

Do toho se postupně může přidat nevolnost, neskutečná únava, malátnost, zvracení, bolest břicha, hlavy, zad nebo prsou, křeče, pálení žáhy nebo nateklé nohy. Začne růst břicho, které časem překáží. Zavázat si tkaničky nebo si oholit nohy je nadlidský výkon, u kterého nemůžete dýchat.

A to je vlastně ještě dobré. Někomu se mohou objevit potíže spojené právě s těhotenstvím, např. cukrovka, hepatopatie nebo i těhotenské deprese. A to je pak teprve jízda.

Nejen to může mít za následek, že z těhotenství se stává spíše náročná a nepříjemná doba, u které odpočítáváme každý týden, než romantické čekání na příchod miminka.

Sama jsem zažila obě varianty…


První těhotenství (2013/2014)
To byla idylka. V létě 2013 se objevila v hlavě myšlenka, která tam byla už tolikrát.

Manžel po dítěti toužil už dlouho, čekal na mě, až se budu cítit připravená. A já najednou už neviděla důvody, které mi předtím bránily, jakoby neexistovaly. Najednou jsem byla připravená a cítila stejnou touhu jako on. Ještě jsem to nechala pár měsíců uzrát, ale s podzimem bylo jasno.

Jdeme do toho.

S rozhodnutím přišla i vlna krásných emocí a očekávání. Celý život jsem se těšila na miminko a na porod. Rodina pro mě vždy byla to nejsmysluplnější, co člověk může mít.

Přestože jsem cítila správnost rozhodnutí a neskutečně se těšila, když jsem uviděla pozitivní těhotenský test, roztřásla se mi kolena. Doslova. Doteď si to pamatuji. Nikdy jsem nic takového nezažila. Strach ale velmi rychle odezněl a přišlo jedno z nejkrásnějších období v mém životě. Na miminko jsem se tak moc těšila, cítila jsem se krásně.

Je to krásné, je to zázračné
V prvních týdnech, bylo to během Vánoc, bylo jediné období, kdy jsem se cítila nepříjemně. Bolelo mě břicho, bylo mi nevolno, cítila jsem velmi silnou únavu. Známé vůně se změnily na nepříjemné pachy. Téměř vše oblíbené se ze dne na den změnilo v nesnesitelnost. Všechno mě štvalo a obtěžovalo. Vánoční výzdobu jsem sundala hned po Božím hodu. Na bramborový salát se nemohla ani podívat, natož ochutnat. Během rodinné návštěvy jsem koukala na hodiny, kdy už půjdeme domů.

Tento nepříjemný stav naštěstí netrval dlouho. Po třech týdnech polevil a mně se udělalo dobře.

Čas plynul a já se každý den pozorovala v zrcadle, jak moc je na mě požehnaný stav vidět. Přišla jsem si krásná. Když už bříško konečně vykouklo, nosila jsem upnuté oblečení, aby ho každý viděl. Nechala si ho hladit, kdo se zajímal, tomu jsem s chutí vyprávěla, jak si to užívám.

Hladila jsem si ho, představovala si, jak miminko cítí a užívá si mé doteky, myslela jsem na něj a komunikovala s ním téměř celý den. Při usínání jsem objímala manžela a on cítil, jak se miminko hýbe, když už bylo větší.

Přestože jsem chodila do práce, každé odpoledne jsem měla pro sebe a své potřeby. Odpočívala jsem, spala, dělala to, co mi přinášelo radost. Prostě velká pohoda.

Celý život jsem se na tuhle dobu těšila, a když přišla, patřičně jsem si ji užívala. Byla jsem těhotná a hotovo, prostě to tak bylo. Ne neschopná se hýbat, ne nemocná, ne omezená, prostě krásně a zdravě těhotná.

Měla jsem naprosto čistou hlavu. Myšlenky, co by se všechno mohlo stát, ani žádné jiné strachy, do ní vůbec nedoputovaly. Nebyly tam. Neměla jsem žádnou předešlou zkušenost, informace jsem nesháněla, ani internetem nebrouzdala. Byla jsem (v té době ještě) nevědomky tak silně napojená na sebe a své dítě, věřila v nás a vůbec o ničem nepochybovala.

Tohle všechno jsem si ale plně uvědomila až během druhého těhotenství. Během prvního to prostě byla jasná a daná věc. Až později jsem ocenila, jak lehce jsem (díky svým myšlenkám) to první vlastně prožívala a jsem přesvědčená, že právě díky tomu bylo naprosto idylické a harmonické.

To se však o druhém říci nedá.

Čtěte dále 2. část článku Jak se dá prožít těhotenství  > >

FB: facebook.com/vydesenamatka
IG: instagram.com/vydesena_matka

Nela Šulcová
Se svými dětmi trávím v podstatě veškerý čas, proto hledám způsoby, jak si rodičovskou dovolenou užít. Svým příběhem inspiruji rodiče, jak si mateřství užít s lehkostí, humorem, jak při něm neztratit sám sebe a neskončit z něj v blázinci. Více o mém příběhu se dozvíte tady >>. Jsem autorkou ebooku Připravte se na příchod dalšího dítěte s úsměvem, ve kterém najdete desítky tipů a nápadů, díky kterým zvládnete příchod dalšího člena rodiny a pomůžete vašim dětem vytvořit si láskyplný sourozenecký vztah. Pro všechny rodiče jsem napsala ebook 10 masážních technik pro rychlé uzdravení dětí, ve kterém se naučíte úžasné metody, které pomohou vašim dětem být fit po celý rok. Články nejen na mateřská témata si můžete pravidelně číst na blogu Vyděšená matka. Budu moc ráda, když se připojíte k ostatním rodičům na facebookových stránkách Vyděšené matky nebo na Instagramu.
Komentáře