[tip #1] Domácí lávová lampa

Kdo by neznal lávovou lampu. Efektivní dekorace, kterou měl (aspoň v mojí éře) snad každý puberťák. Včetně mě. Já ji teda dostala až od kamarádky na vysoké škole, ale radost jsem měla velkou. Přála jsem si jí totiž několik let. Přispívala k příjemné atmosféře pokoje.
Když jsem na internetu narazila na video, jak si ji doma ve sklenici vytvořit, bylo jasné, že to s holčičkama zkusíme.

Co si připravit:
– větší sklenici
– menší skleničku nebo kelímek
– vodu
– olej
– potravinářské barvivo
– šumivou tabletu (aspirin, magnesium, jonťák,…)

Jak na to:
Do velké sklenice nalijeme vodu. Poměr mezi vodou a olejem by měl být přibližně 1:3. Jeden díl vody na 3 díly oleje. My použily polovinu kelímku (klasického z Ikey) vody a jeden a půl kelímku oleje.

Do vody nakapeme potravinářské barvivo (aby bublinky lépe vynikly) a zamícháme. Poté opatrně pomalu nalijeme olej a chvíli počkáme, aby se nám kapaliny usadily.

Je to tady!

Vhodíme do připravené směsi šumivou tabletu a už se jen kocháme.

Doporučení:

  • Díky názvu videa („Jak vyrobit vlastní lávovou lampu“) jsem měla představu, že nám domácí lávová lampa vydrží dlouho. Proto po zkušenosti dopředu říkám, že jde jen o efekt. Nic dlouhého. Bublinky celkem rychle udělají, co mají a je konec.
  • Pro velký úspěch jsme pokus zkoušely i podruhé, tentokrát jsme ale místo šumivé tablety přidaly směs z 2 lžiček jedlé sody a 2 lžiček kyseliny citronové. Tentokrát byl pokus takový reaktivnější. Nebylo ale jasně viditelné, jak bublinky létají sklenicí. Navíc to celé trvalo ještě kratší dobu než s šumivou tabletou. Vytvořila se pěna, která spolu s vodou trochu přetekla. Za mě lepší pokus s šumivkou, za Eminku prý zajímavější tento způsob. Tak si můžete vybrat nebo jako my zkusit obojí.

Velmi snadný a efektivní pokus. Při vhození šumivé tablety do vody se začne vypouštět oxid uhličitý v podobě bublinek, které jsou díky barvivu dobře vidět. Ty, společně s kapkami vody, vyplavou na povrch. Tam oxid uniká do vzduchu a kapky vody se propadávají olejem zpět ke dnu.
Myslím, že taková ukázka zaujme každého. My byly nadšené všechny.

Hodně zábavy u společného tvoření!

FB: facebook.com/vydesena.matka
IG: instagram.com/vydesena_matka

Nela Šulcová
Se svými dětmi trávím v podstatě veškerý čas, proto hledám způsoby, jak si rodičovskou dovolenou užít. Svým příběhem inspiruji rodiče, jak si mateřství užít s lehkostí, humorem, jak při něm neztratit sám sebe a neskončit z něj v blázinci. Více o mém příběhu se dozvíte tady >>. Jsem autorkou ebooku Připravte se na příchod dalšího dítěte s úsměvem, ve kterém najdete desítky tipů a nápadů, díky kterým zvládnete příchod dalšího člena rodiny a pomůžete vašim dětem vytvořit si láskyplný sourozenecký vztah. Pro všechny rodiče jsem napsala ebook 10 masážních technik pro rychlé uzdravení dětí, ve kterém se naučíte úžasné metody, které pomohou vašim dětem být fit po celý rok. Články nejen na mateřská témata si můžete pravidelně číst na blogu Vyděšená matka. Budu moc ráda, když se připojíte k ostatním rodičům na facebookových stránkách Vyděšené matky nebo na Instagramu.
Komentáře