[tip #2] Barevný otisk

Známou a jednoduchou techniku, kdy voskovkou nakreslený obrázek přetřete vodovkami a barva se uchytí všude kolem, jen ne na voskovce, jsme chtěly malinko vytunit. Myslím, že záměr se povedl. Ačkoliv pár rad pro ještě lepší výsledky najdete dole v doporučení.

Ale teď už se jdeme nachystat.

Co si připravit:
– čtvrtku
– bílou voskovku
– papírové kapesníky
– nůžky
– fixy
– rozprašovač s vodou

Jak na to:
Na čtvrtku nakreslíme voskovkou libovolné obrázky. Zvolte si podle svého, jestli monotematické nebo raději všehochuť. Nabízí se možnost během kreslení otevřít nové studijní téma, které dítě zajímá. Napadá mě třeba – kreslit planety a mluvit o vesmíru, kreslit dinosaury, fáze růstu stromu, jak z obilí dostaneme chléb, naučit se názvy prstů na ruce apod. Meze se nekladou a záleží na věku a zájmu dětí.

Nyní můžeme pokročit k nastříhání kapesníků. Doporučuji stříhat na větší kusy, protože další fáze je celkem náročná, tak abyste si práci trošičku urychlili.

Teď totiž musíme každý kousek kapesníku namalovat fixami. A to se nedělá úplně nejlépe. Pro netrpělivce, jakým je třeba moje Eminka, to bylo celkem náročné a dlouhé. Kapesníky se trhaly, bylo potřeba kreslit na ně velmi opatrně, tak jsem jí s tím pomohla (rozuměj – téměř celé udělala za ní).

Když je práce hotová, naskládáme jednotlivé kapesníčky tak, aby nám zakryly celou čtvrtku. Je fajn, když se tu a tam překrývají, protože v takovém případě se ve výsledku barvy smíchají a to je potom ještě větší paráda. Pokud použijete vícevrstvé kapesníky, vrstvy se vám samy začnou oddělovat. My jednu vrstvu daly bokem, přišlo mi, že se pak voda dostane více k barvám a lépe je rozpustí.

Nakonec vezmeme rozprašovač a opatrně přestříkáme všechny kapesníčky. Opatrně proto, že nedrží na místě a mají tendenci létat pryč. Přidržela jsem si je rukou a hned se pracovalo lépe. S vodou tak akorát – ani šetřit, ale ani nevytvořit rybník.


Barvičky se pak začnou krásně rozpouštět a otisknou se na čtvrtku. Je hezké pozorovat už jen samotné vpíjení se na čtvrtku. My jsme pak ještě raději mokré kapesníčky „uplácaly“ ke čtvrtce, abychom měly jistotu, že se barvy opravdu dobře otisknou.

Pak už stačí kapesníčky ze čtvrtky sundatmáme hotovo!

Doporučení

  • My jsme pro kreslení obrázků zvolily šedou voskovku, protože bílou jsme doma nenašly. Jak vidíte na fotkách, obrázky tolik nevyniknou, proto doporučuji opravdu bílou. Nebo možná nějakou sytou barvu, například fialovou, hnědou, tmavě zelenou?
  • Také doporučuji kreslit větší obrázky. Eminka nakreslila malé tvary, které se ale v barevném spektru ztrácejí. Nebo se nabízí varianta nakreslit menší tvary obrázků, ale přetisknout pouze jednu barvu. Záleží na chuti a představě každého prcka. Pokud se bude dětem tvoření líbit, klidně zkuste obě varianty.

Na tomhle tvoření se mi líbí jeho variabilita. Můžeme nakreslit třeba listy a přetisknout pouze zelenou barvu, vznikne nám takový „přirozený“ obraz. Nebo naopak zvolit různé tvary a barvy a máme pěknou divočinu. Barvy světlé, tmavé, různé odstíny jedné barvy, více barev, prostě jakkoliv. A podle toho třeba i volit druh kreseb.

Hodně zábavy při společném tvoření!

fb: facebook.com/vydesena.matka
ig: instagram.com/vydesena_matka

Nela Šulcová
Se svými dětmi trávím v podstatě veškerý čas, proto hledám způsoby, jak si rodičovskou dovolenou užít. Svým příběhem inspiruji rodiče, jak si mateřství užít s lehkostí, humorem, jak při něm neztratit sám sebe a neskončit z něj v blázinci. Více o mém příběhu se dozvíte tady >>. Jsem autorkou ebooku Připravte se na příchod dalšího dítěte s úsměvem, ve kterém najdete desítky tipů a nápadů, díky kterým zvládnete příchod dalšího člena rodiny a pomůžete vašim dětem vytvořit si láskyplný sourozenecký vztah. Pro všechny rodiče jsem napsala ebook 10 masážních technik pro rychlé uzdravení dětí, ve kterém se naučíte úžasné metody, které pomohou vašim dětem být fit po celý rok. Články nejen na mateřská témata si můžete pravidelně číst na blogu Vyděšená matka. Budu moc ráda, když se připojíte k ostatním rodičům na facebookových stránkách Vyděšené matky nebo na Instagramu.
Komentáře